Kirjeldus
Tšiili kirjaniku Benjamín Labatuti raamat viib lugeja rändama matemaatika ja füüsika labürinti.
Avaneb põnev maailm, milles tõestisündinu seguneb väljamõelduga, progress hävinguga, geniaalsus hullumeelsusega. Maailmakuulsad teadlased, kes panid aluse kvantfüüsika teooriatele, asuvad võitlusse nende endi loodud epohhi rajavate teadusavastustega.
Oleme tunnistajaks Alexander Grothendiecki uurimustele matemaatikas, mille tulemusel ta oma mõistus vangistas ta müstilisse maailma; kirjale, mille saatis Einsteini surev sõber I maailmasõja kaevikust relatiivsusteooria võrrandite lahenduse ja musta augu esimese ettekuulutusena. Näeme kvantmehaanika loojate Erwin Schrödingeri ja Werner Heisenbergi vahelist kirglikku võitlust, millest sündis määramatuse printsiip, ja loeme Einsteini kuusast lausest Niels Bohrile: „Jumal ei mängi täringuid!“.
Eraklik aednik ja endine matemaatik nimetab maailma halvemaks muutumise põhjusena matemaatikat ja selle ebamoraalset rakendamist. Inimkond jõuab peagi lõplikult punkti, kus enam ei suudeta aru saada, mida tähendab olla inimene. Tsivilisatsioon kaob ja taimed katavad võidukalt kogu maismaa, eelkõige tänu lämmastikväetisele.
Benjamín Labatut sündis 1980. aastal Rotterdamis. Kui ta oli 14-aastane, kolis pere Santiagosse. Ta on õppinud ajakirjandust Tšiili ühes väärikamas ülikoolis.
„Õudne roheline“ on tema kolmas romaan, mis on palju tunnustust ja tähelepanu pälvinud, sh valiti romaan 2021. aastal rahvusvahelise Bookeri kirjanduspreemia nominentide hulka.
Tõlkija Maria Kall
Toimetaja Mari Klein
Kujundus ja küljendus Mari-Liis Bassovskaja
ISBN 978-9949-668-78-6
FORMAAT liimköide
LEHEKÜLGI 208 lk
MÕÕT 132 x 194 mm